复杂形态钢结构设计培训班

首页 朱明之关于建筑-公众号 轻钢笔记《仿生建筑-哥伦比亚蜂巢》

轻钢笔记《仿生建筑-哥伦比亚蜂巢》a. Architektura a organismus
Jedním ze záměrů projektu Orchideorama je řešení otázky vztahu architektury a živého organismu. 
Mezi přírodním a uměle navrženým elementem by nemělo být rozlišováno, naopak oba by měly být vnímány jako jendotné. Tento pohled pak umožňuje vnímat architekturu jako materiální, prostorovou a ekologickou organizaci, hluboce související s procesy života.

b. Dvě měřítka organiky
Organika je chápána ve dvou různých úrovních-měřítcích. Každé z nich nám umožňuje pochopit rozdílné aspekty projektu: 
Micro měřítko: měřítko, které dodržuje principy organizace materiálu, definuje geometrické vzory, je to konfigurace živé přírodní struktury. 
Visual – externí měřítko: Umožňuje nám se vztáhnout fenomenologicky a environmentálně k okolnímu světu a vnímat návaznosti okolní přírody. 

c. Organika jako organizace materiálu
Mikroměřítko organiky nám díky organizaci podle přesných pravidel geometrických vzorů (Honeycomb structure) umožňuje vytvořit jednotný modul (v tomto případě jej nazýváme Flower-tree, který  přejímá formu květiny ve velikostech a vlastnostech stromu). Pokud jej systematicky zopakujeme, umožní nám definovat vlasnosti růstu, vývoje a adaptability. Výsledkem je jasná geometrie.

d. „organika“ jako environmentální fenomény 
Velké měřítko biomorfní struktury, v tomoto případě konkrétně „Flower-tree struktury“, nám umožňuje pracovat s motivem vnímání místa, a umožnit tak návštěvníkům pocítit uvnitř Orchideoramy návaznost blízkého lesa a okolní krajiny. Na druhou stranu nám také umožní obsáhnout soubor nutných technických zařízení, jako například jímání vody a vzájemné řazení jednotlivých modulů v podobě dutých kmenů.

e. architektura jako zasévání květin
Orchideorama byla navrhována tak, aby ji bylo možné sestavovat podobně jako sázet květiny-stromy. Fixně umístěný strom, kolem něhož vyrůstají další, které spolu vytvářejí vzájemně se doplňující systém, jenž může narůstat, nebo se formovat podle potřeb samotné struktury či oblasti, do které je umístěna.

f. Orchideorama není struktura pro skladování materiálu
Orchideorama se skládá z deseti „stromových“ struktur, které mohou být postaveny samostatně, ale současně sledují princip růstu a v možnosti vzájemné návaznosti umožňují reakci na jakékoli změny v průběhu realizace, např. rozpočet, či rozhodnutí investora.

g. Tři druhy stromové struktury
Stromová struktura má tři odlišné obsahy, závisející na jejím umístění a definici. Každý z jednotlivých modulů Orchideoramy je ve svém středu “dutý”. Každý z nich tak vytváří malé hexagonální patio se třemi různými funkčními náplněmi.
1. světlo (malé dočasné zahrady) 
2. rostliny (orchideje, exotické a tropické květiny) 
3. zvířata (krmítka pro ptáky, místa pro chov motýlů) Architekt: Plan B – Felipe Mesa, Alejandro Bernal + JPRCR – Camilo Restrepo, J. Paul Restrepo 
Spolupracovníci: Viviana Peña, Catalina Patiño, Carolina Gutiérrez, Lina Gil, Jorge Buitrago 
Místo: Botanická zahrada, Medellin, Kolumbie 
klient: Medellin Botanická zahrada 
Zahájení projektu: 2005 
Dokončení projektu: 2006 
Rozpočet: 523 USD / m2 
Zastavěná plocha: 4.200 m² 
Fotografie: Sergio Gómez, Camilo Orozco, Felipe Mesa, Izaskun Chinchilla, Carlos Mario Rodriguez


本文来自网络,不代表钢构人的立场,转载请注明出处。搜索工程类文章,就用钢构人网站。 https://www.ganggouren.com/2019/02/c62ce952e0/
上一篇
下一篇

作者: ganggouren

为您推荐

发表回复

您的电子邮箱地址不会被公开。 必填项已用*标注

联系我们

联系我们

17717621528

在线咨询: QQ交谈

邮箱: 1356745727@qq.com

工作时间:周一至周五,9:00-17:30,节假日休息
关注微信
微信扫一扫关注我们

微信扫一扫关注我们

关注微博
返回顶部